ps5 کی میاد؟ زمان انتشار پلی استیشن 5

ps5 کی میاد؟

Ps5 کی میاد؟ شایعات و اخبار مربوط به پلی استیشن 5

سلام به همه خوانندگان عزیز. Ps5 داره میاد اما شاید نه به این زودی ها، در خوش بینانه ترین حالت شاید این کنسول تا 2 سال آینده عرضه شود. اگر کسی به شما تاریخ عرضه پلی استیشن 5 رو گفت بدونید احتمالا داره دروغ میگه، یا شاید یکی از کارکنان سطح بالای شرکت سونی هست که البته فعلا چیزی نگفتن. در این مقاله به بررسی شایعات مربوط به تاریخ عرضه پلی استیشن 5، اخبار کم درز کرده از این کنسول خواهیم پرداخت که این روزها برای همه­ی اونهایی که میخوان پلی استیشن بخرن مهمه.

 

فهرست سریع به هر بخش

Ps5 کی میاد؟

قیمت واقعی ps5 چقدر خواهد بود؟ آیا ps5 از ps4 گرانتر خواهد بود؟

آیا ps5 از بازی های ps4 پشتیبانی خواهد کرد؟ سازگاری با بازی های قدیمی

آیا نسخه ps5 pro نیز وجود خواهد داشت؟

آیا ps5، xbox two را شکست خواهد داد؟

چه انتظارهایی از ps5 هنگام عرضه داریم و از سونی چی می خواهیم

آیا الان ps4 بخرم یا بذارم ps5 بیاد

 

Ps5 کی میاد؟

فعلا هیچ تاریخ انتشاری از طرف سونی برای انتشار ps5  اعلام نشده است. اگر چیزی را خواندید که ادعا میکند تاریخ انتشار ps5  را می داند، با شک و تردید  با آن رفتار کنید. در حال حاضر آنچه که ما می دانیم سونی در مورد پلی استیشن 5 برای اولین بار در حال صحبت کردن هست و این اولین گام به سمت کامل شدن این کنسول است، حتی اگر این یک گام بسیار کوچک باشد.

Kenichiro Yoshida، رئیس سونی، در مصاحبه ای با Financial Times در اوایل ماه اکتبر(مهر 97) گفت: “در حال حاضر، آنچه من می توانم بگویم این است که نیازسخت افزار نسل بعدی لازم است.” این جمله خیلی حرف ندارد، اما این یک نظر رسمی از سونی است که نیاز به  PS5 را تأیید می کند.

اما بیایید با هم منصف باشیم، فرض کنید قرار است سونی PS5 را شش ماه دیگر عرضه کند، و این خبر را امروز رسمی کند، فکر می کنید چه اتفاقی برای PS4 های داخل فروشگاه ها خواهد افتاد؟ بله همان طور که حدث می زنید، آمار فروش PS4 به شدت کاهش پیدا میکند و سونی با ضرر قابل توجهی رو به رو خواهد شد، پس نباید انتظار داشته باشیم تا یکی دو ماه قبل از انتشار PS5، سونی تاریخی برای انتشار آن اعلام کند. لذا اینجاست که اغلب به سراغ تحلیل گران اقتصادی و فنی خواهیم رفت و از پیش بینی های آن ها استفاده می کنیم.

می توان براساس تحلیل آقای مایکل پچتر، تحلیلگر اقتصادی، تاریخ عرضه PS5 را در سال 2020 دانست هرچند که او پیش تر گفته بود این کنسول در سال 2019 منتشر می شود که حرف خود را به تازگی عوض کرده است و یا طبق گزارش ACE securities عرضه ps5 می تواند با احتمال کم در اواخر سال 2019 باشد.

با وجود اینکه تمام این تاریخ ها احتمالی است، اما همواره تحلیل هایی پیش از عرضه یک محصول توسط تحلیلگران اقتصادی با تجربه وجود دارد که به حقیقت می پیوندد. با وجود این عرضه این کنسول در سال 2019 خیلی بعید به نظر می رسد به این دلیل که در این سال ps4 هنوز پیشتاز کنسول ها است و سود خوبی را برای سونی فراهم می کند و حتی ممکن است با ادامه این روند در سال 2020، تاریخ انتشار ps5 تا سال 2021 عقب افتد. هرچند که اکثر تحلیلگران بازار سال 2020 را پراحتمال ترین سال برای انتشار ps5 دانسته اند.

اگر بخواهیم تاریخ انتشار نسخه های قبلی پلی استیشن را نیز در بررسی بیاوریم می توانیم به یک نکته مشترک در انتشار 4 نسخه قبلی سونی برسیم و اون این هست که سونی تمام کنسول های قبلی خود را در سه ماهه آخر سال منتشر کرده است. بنابراین یک تاریخ انتشار قوی برای عرضه ps5 می تواند نوامبر سال 2020 یا آذر سال 99 باشد. مجموعا می توانیم به دو سوال زیر به صورت زیر پاسخ دهیم.

آیا ps5  در سال 2019 یا 98 عرضه می شود؟ به احتمال کم، هر چند اخبار از آمادگی سونی و ساخت نسخه های اولیه ازps5 توسط سونی می دهد، اما سونی نمی خواهد حال که ps4 به راحتی گوی رقابت را از رقبای خود مثل ایکس باکس و نیتندو ربوده است، این برگ برنده خود را رو کند.

آیا ps5 در سال 2020 منتشر می شود؟ بر اساس تحلیل اقتصاددانان و تجربه های گذشته پاییز سال 2020 یا پاییز سال 99 قوی ترین احتمال برای عرضه نسخه پنجم از پلی استیشن خواهد بود.

 

قیمت واقعی ps5 چقدر خواهد بود؟ آیا ps5 از ps4 گرانتر خواهد بود؟

برای اینکه حدس بزنیم و بتوانیم قیمت PlayStation 5 را پیش بینی کنیم ، باید به کنسول های گذشته  Sony نگاهی بیاندازیم. PlayStation 4  برای اولین بار در سال 2014 با قیمت 399 دلار عرضه شد، در حالی که PlayStation 4 Slim بعدا در سال 2016 با قیمت 299 دلار فروخته شد، و قدرتمند ترین پلی استیشن 4 با قیمت مشابه با PS4 اصلی، 399 دلار در سال 2016 فروخته شد.

این در حالی است که پلی استیشن 3 هنگام انتشار خود دو نسخه 499 دلاری و 599 دلاری داشت و همان طور کی میبینید قیمت هایی بالاتر از پلی استیشن 5. با این وجود تجربه موفقی که سونی از کاهش قیمت ps4 هنگام عرضه داشت و توانست بر بازار کنسول ها چیره شود قیمت پیش بینی شده برای ps5 حدود 400 دلار خواهد بود.

 

آیا ps5 از بازی های ps4 پشتیبانی خواهد کرد؟ سازگاری با بازی های قدیمی

جواب این سوال به معماری پردازنده ps5 برمیگردد. Ps4 از پردازنده AMD با معماری های 64 و 32 بیتی استفاده می کند. اگر در ps5 نیز از ای نوع معماری ها پشتیبانی شود مطمئنا بازی های کنسول قبل نیز روی این کنسول اجرا می شود. و اما اگر سوال شود که آیا بازی های ps5 روی ps4 اجرا می شود یا خیر، این بستگی به طراحان بازی برای ps5 خواهد داشت که هنگام برنامه نویسی بازی خود سازگاری با استاندارد های نسخه قبل را رعایت کنند یا خیر. درست مثل بازی های اندروید که برخی به راحتی در تمامی گوشی ها اجرا می شوند اما برخی از آن ها حتما نیاز به نسخه خاصی از آن را دارند.

 

آیا نسخه ps5 pro نیز وجود خواهد داشت؟

سونی PS4 Pro را زمانی منتشر کرد که کنسول بتواند از کیفیت 4k در نمایشگرها جدید پشتیبانی کند. هر چند که تعداد دارندگان نمایشگرهایی با این کیفیت کم هستند.بله تنها دلیلی که می تواند برای وجود نسخه PS5 Pro وجود داشته باشد، پدیدار شدن یک ویژگی جدید در تکنولوژی مانند کیفیت نمایشگر باشد که سونی را مجبور به ارتقا کنسول خود کند. هرچند که هنوز کیفیت 4k هنوز جا نیافتاده و قطعا در ps5 معمولی از آن پشتیبانی می شود این گمان زده می شود که در اواسط عمر ps5 با ظهور کیفیت های مانند 8k یا تکنولوژی های جدید سونی نسخه pro این کنسول را نیز ارائه کند.

 

آیا ps5، xbox two را شکست خواهد داد؟

خوب، ما هنوز نمیدونیم نام ایکس باکس بعدی چیست و فعلا به آن می گوییم ایکس باکس 2، مثل اینکه مایکروسافت حتی در نام کنسول جدید خود نیز می خواهد همه را شگفت زده کند. اما سوال اینجاست آیا ps5 مانند ps4 خواهد توانست بازار فروش را در دست گیرد. فعلا شواهد نشان می دهد که بله و این اتفاق خواهد افتاد. سونی همواره در عرضه نسل جدید کنسول خود زودتر اقدام کرده و این باعث شده تا بتواند مشتریان را به سمت خود بکشاند. از آن طرف مایکروسافت در عرضه کنسول خود همواره یک سال عقب تر از سونی گام بر میدارد. مطمئنا اکثر افراد تنها برای خرید یک کنسول هزینه می کنند و با خرید سونی 5 که به احتمال زیاد زودتر از ایکس باکس جدید عرضه می شود هزینه ای را برای آن نخواهند کرد.

البته همیشه کیفیت حرف اول را می زند و اگر ایکس باکس جدید بتواند در این زمینه با قدرت عمل کند افراد به فکر فروش ps5 خود به افراد بی اطلاع کرده و هزینه تهیه کنسول بهتر را خواهند کرد.

 

چه انتظارهایی از ps5 هنگام عرضه داریم و از سونی چی می خواهیم

اولین انتظار سازگاری کنسول جدید با بازی های ps4 هست. دومین انتظار قیمت پایین این کنسول میتونه باشه و امیدواریم سونی تا حد اکان قیمت کنسول جدید خود را پایین عرضه کند و مانند ps3 جوگیر نشه و بخواد کنسول خود را 500 دلار بفروشه. از لحاظ بازی هم باید این انتظار را داشته باشیم تا هنگام عرضه ps5 بازی هایی با ویژگی های جدید که برای اولین بار در ps5 معرفی می شود توسط سونی منتشر شود چون در غیر این صورت با ps4 هیچ تفاوتی نخواهد داشت و فقط کنسول را عوض کردیم.

 

آیا الان ps4 بخرم یا بذارم ps5 بیاد

همان طور که اشاره شد ps5 یک تا دو سال دیگه از تاریخ امروز که اسفند 97 هست خواهد آمد. این کار کاملا بستگی به خودتون داره اما بنظر من اگر وسیله ی دیگه برای سرگرمی دارید مانند گوشی یا کامپیوتر قدیمی، یکسال دیگه رو با اون بگذرونید تا بتونید جدیدترین کنسول سونی رو بخرید و تا حدود 5 تا 6 سال نخواهید کنسولتون رو عوض کنید. اما اگر وسیله سرگرمی ندارید شما می تونید با خرید ps4 حدودا 3 تا 4 سال از جدیدترین بازی ها بهره ببرید، چون تجربه نشون داده که بازی سازها برای از بین نرفتن سود خود همواره نسخه های بازهاشون رو برای نسل قبل منتشر می کنند مثل الان که فیفا 19 هنوز روی ps3 اجرا میشه.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *