روز نوجوان کی هست

 

روز نوجوان ، 8 آبان روز نوجوان ، زندگینامه شهید فهمیده

8 آبان روز نوجوان

8 آبان ماه ، روز شهادت محمد حسین فهمیده است. او نوجوانی 13 ساله بود که در دوران دفاع مقدس به شهادت رسید ، به همین دلیل این روز را به عنوان روز جدید و جدید (بسیج دانش آموزی) نامگذاری شد. این روز رو به همه نوجوان های عزیز تبریک میگیم.

متن زیر خلاصه ای از زندگی شهید فهمیده است:

شهید محمد حسین فهمیده ، در اردیبهشت سال 1346 ، در خانواده ای مذهبی در محله پامنار ، از محله های قدیمی شهر قم ، دیده شده به جهان گشوده است. دوران کودکی را به همراه دیگر فرزندان خانواده با صفا و صمیمیت ، زیر سایه توجه و محبت پدر و مادری مهربان گذراند و در سال 1352 راهی مدرسه شد. چهار سال ابتدایی را زیر نظر معلم روحانی گذراند و سال پنجم را به دلیل انتقال خانواده اش به شهر کرج ، در مدارس این شهر سپری کرد.

محمدحسین با عشق و علاقه به تحصیل ، باید دانش آموز وظیفه شناسنامه و موفقی بود. او هم زمان با تحصیل ، با پشتکار فراوان در کمک به پدر نیز می کوشید و با وجود سن کم ، در فعالیت های مذهبی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی شرکت جستجوی شهید فهمیده ، پس از پیروزی انقلاب با تشکیل بسیج در آذر سال 1358 به فرمان امام خمینی رحمه الله ، وارد بسیج شد.پس از حوادث کردستان ، با وجود سن کم و جثه کوچک راهی که شد ، ولی برادران کمیته به دلیل کمی سن ، او را بازگرداندند.

این قهرمان کوچک آرام ننشست و با شرکت در آموزش های رزمی ، تابستان سال 1359 را تصویب کرد. محمد حسین ، شهریور همان سال با شروع جنگ تحمیلی عراق بر ضد ایران ، خود را به جبهه های جنوب رساند.از مدرسه تا جبهه جنوب محمدحسین فهمیده ، آن چنان گوش به فرمانده رهبر بودجه که در شروع جنگ تحمیلی ، بی درنگ با رساندن خود به جبهه ، در اطاعت از دستور فرماندهی و پاس داری از میهن کوشش ها کرد. با این حال ، رزمندگان که متوجه شد او سیزده سال دارد ، وی را برگرداندند و نتیجه را برآمدند از او تعهد گرفت دیگر شهر کرج خارج از نشر ، ولی او رضایت نداد و خطاب به آنها گفت: اگر امام بگو هر جا باشم ، آماده رفتن هستم. من باید به مملکت خدمت کنم. من تعهد نمی توانم دهم ». پس از این ، زمزمه رفتن به جبهه را بین دوستان و خانواده اش سر داد. پس از آن ، یک روز که به بهانه خرید نان از خانه خارج از بودجه ، به دوستش گفتگو سه روز بعد از اینکه به جنوب رسید ، به خانواده اش خبر داد که او به جبهه رفته است.

در خط مقدم جبهه ، شهید فهمیده به اتفاق دوستش ، محمدرضا شمس در یک سنگر وجود داشت. محمدرضا زخمی شد و محمدحسین با سختی فراوان او را به پشت خط رساند و به جایگاه خود بازگشت. او را با مشاهده تانك هاي عراقي كه به طرف رزمندگان هجوم آورده اند و محاصره محاصره و قتل عام كرده اند ، نيوورد و در صورت وجود نارنجك در بسته بندي و در دست كشيدن بودجه ، به طرف تانك ها حركت كرد. در این زمان ، تیری به خوردن غذا و او را مجروح ساخت ، ولی نتوانست در اراده محکم و پولادین محمدحسین خلیلی وارد کند.

ازاین رو ، بدون هیچ تردیدی تصمیم خود را عملی ساخت و از لبا لای تیرهایی که از هر سو به طرفش می آمد ، خود را به تانک پیشرو رساند و با استفاده از نارنجک ، موفق می شد آن را منفجر کند و خود نیز تکه تکه می شد. پس از انفجار تانک ، مهاجمان عراقی گمان کرده است حمله کرده صورت صورت گرفته است. ازاین رو ، روحیه خود را باختند و با سرعت هر چه تمام تر تانک ها را رها کرد و پا را به فرار گذاشت. در نتیجه ، حلقه محاصره شکسته شد و پس از مدتی ، کمکی رسید و آن قسمت را از وجود متجاوزان پاک سازی کرد.

خبر شهادت صدای جمهوری اسلامی ایران ، با قطع برنامه های عادی خود ، اعلام کرد که نوجوانی سیزده ساله با فداکاری زیر تانک عراقی رفته است ، آن را منفجر کرده و خود نیز به شهادت رسیده است.

امام خمینی رحمه الله در پیامی به مناسبت دومین سال گرد پیروزی انقلاب اسلامی فرمود:

فداکاری حسین فهمیده در تاریخ پرشکوه سرافرازی های ایران ثبت شد و جاودانه ماند. ا کنون هر نوجوان ایرانی ، محمدحسین فهمیده را جاودانه ای می داند که باعث افتخار هر ایرانی است.بقایای پیکر شهید محمدحسین فهمیده در بهشت ​​زهرای تهران ، قطعه 24 ، ردیف 44 ، شماره 11 ، به خاک سپرده شد.منبع: tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *